PNRR: LISTA CU PROPUNERILE DE PROIECTE ELIGIBILE

Investiția 8. Dezvoltarea unui program pentru atragerea resurselor umane înalt specializate din străinătate pentru activități de cercetare, dezvoltare, inovare

Instituția responsabilă de reformă
Ministerul Cercetării, Digitalizării și Inovării

Buget:
Bugetul total 183 milioane Euro

Beneficiari:
Organizațiile publice și private CDI, Academia Română, Centre de orientare profesională în cariera de cercetător (8 centre regionale), Cercetători individuali angajați pe proiecte CDI și familiile acestora.

Obiectivul:
Obiectivul acestei investiții este atragerea de resurse umane înalt specializate din afara României și orientarea activităților CDI spre tematicile și necesitățile actuale la nivel național si european, prin promovarea cercetarii fundamentale în scopul formării de resurse umane și creării unor grupuri de cercetare de excelență în jurul acestor cercetători în domenii științifice de vârf, pentru a echilibra investiția in infrastructuri de cercetare comparativ cu cea in resurse umane si pentru a creste capacitatea institutionala de absorbtie de fonduri europene, respectiv stimularea parteneriatelor internationale institutionale.

Lista cu propunerile de proiecte eligibile  în cadrul acestui apel de proiecte poate fi consultată aici.

Sursa: Ministerul Cercetării, Inovarii si Digitalizarii , https://www.research.gov.ro/