PNRR: Lista finala cu propunerile de proiecte acceptate la finantare privind I9. Sprijin pentru posesorii de certificate de excelență primite la competiția pentru burse individuale Marie Skłodowska-Curie PNRR-III-C9-2022 – I9

Ministerul Cercetarii, Inovarii si Digitalizarii a publicat lista finala cu propunerile de proiecte acceptate la finantare privind I9. Sprijin pentru posesorii de certificate de excelență primite la competiția pentru burse individuale Marie Skłodowska-Curie PNRR-III-C9-2022 – I9. Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca fiind printre câștigători.

Ministerul Cercetarii, Inovarii si Digitalizarii a publicat lista finala cu propunerile de proiecte acceptate la finantare privind I9. Sprijin pentru posesorii de certificate de excelență primite la competiția pentru burse individuale Marie Skłodowska-Curie PNRR-III-C9-2022 – I9. Prin acest apel se finanțează proiectele care au obținut certificate de excelență în apelurile lansate în cadrul Programului Orizont 2020, cât și pentru proiectele care au obținut certificate de excelență în cadrul apelurilor lansate în Programul Orizont Europa, care ar permite implementarea unor proiecte excepționale propuse de cercetători, impulsionând dezvoltarea carierelor acestora în cadrul instituțiilor de cercetare din România.

Din cele 25 de cereri de finanțare depuse în cursul anului 2022 au fost selectate pentru finanțare 8 propuneri de proiecte printre care si proiectul „ CYBERMED- Cyber-medical solution for drug delivery systems using fractional calculus” depus de către Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca.

Lista finală cu proiectele finanțate în cadrul acestui apel de proiecte poate fi consultată aici

Sursa: Ministerul Cercetării, Inovarii si Digitalizarii , https://www.research.gov.ro/