POC: Ghidul solicitantului aferent Actiunii 1.2.1, tip de proiect – Intreprinderi inovatoare de tip start-up si spin-off

Autoritatea de Management pentru Programul Operațional Competitivitate din cadrul MIPE publică:

Ghidul solicitantului aferent Acțiunii 1.2.1 Stimularea cererii întreprinderilor pentru inovare prin proiecte de CDI derulate de întreprinderi individual sau în parteneriat cu institutele de CD și universități, în scopul inovării de procese și de produse în sectoarele economice care prezintă potențial de creștere Tip de proiect: Întreprinderi inovatoare de tip start-up și spin-off

– Axa prioritară: I. Cercetare, dezvoltare tehnologică și inovare (CDI) în sprijinul competitivității economice și dezvoltării afacerilor,

Prioritatea de investiții PI1b – Promovarea investițiilor în C&I, dezvoltarea de legături și sinergii între întreprinderi, centrele de cercetare și dezvoltare și învățământul superior, în special promovarea investițiilor în dezvoltarea de produse și de servicii, transferul de tehnologii, inovarea socială, ecoinovarea și aplicațiile de servicii publice, stimularea cererii, crearea de rețele și de grupuri și inovarea deschisă prin specializarea inteligentă, precum și sprijinirea activităților de cercetare tehnologică și aplicată, liniilor- pilot, acțiunilor de validare precoce a produselor, capacităților de producție avansate și de primă producție, în special în domeniul tehnologiilor generice esențiale și difuzării tehnologiilor de uz general, Obiectiv Specific: OS 1.3 – Creșterea investițiilor private în CDI, Programul Operațional Competitivitate.

Documente atașate:

Ghidul solicitantului aferent Acțiunii 1.2.1