Universitatea Tehnica din Cluj-Napoca a demarat un proiect de realizare a unei centrale fotovoltaice finantat prin Mecanismele financiare SEE si Norvegia, 2014 – 2021

Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca a demarat în parteneriat cu Primăria Cluj-Napoca un proiect de realizare a unor centrale fotovoltaice, dintre care cea aferenta Universității va fi compusă din 160 panouri cu o putere instalată 44 kWp. Centrala fotovoltaică va fi amplasată pe Sala de Sport a Universității Tehnice din Cluj-Napoca situată pe Bulevardul Muncii.

Valoarea eligibilă alocată Universității Tehnice din Cluj-Napoca este de 716.000 lei. Proiectul este cofinanțat în proporție de 84.9795 % prin Granturi Norvegiene și EEA de la INNOVATION NORWAY.

Se estimează o producție de energie de 42 MWh/an precum și o reducere a costurilor cu energia de aproximativ 5000 Euro/an (cu aproximativ 11% mai puțin față de consumul actual).

Investiția este finanțată prin ”Programul pentru energie în România”, prin Mecanismele financiare SEE și Norvegia, 2014 – 2021. Obiectivul programului este de a produce ”Energie cu emisii scăzute de carbon și siguranță mai mare în furnizare ”. Programul intenționează să stimuleze și să dezvolte relații de colaborare pe termen lung între Islanda, Liechtenstein, Norvegia și România, încurajând parteneriatele bilaterale care au ca obiect dezvoltare de proiecte.