ADR Nord-Vest a anuntat relansarea apelului de accesare a fondurilor destinate pregatirii proiectelor de infrastructura in domeniile specializarii inteligente

ADR Nord-Vest a anunțat  relansarea apelului, respectiv Ghidului simplificat Condiții Specifice de accesare a fondurilor destinate pregătirii proiectelor de infrastructură în domeniile specializării inteligente pentru Regiunea Nord-Vest, „Sprijin la nivelul regiunii de dezvoltare Nord-Vest pentru pregătirea de proiecte finanțate din perioada de programare 2021-2027 pe domeniul specializare inteligentă”, în vederea identificării de proiecte pentru acoperirea alocării bugetare pentru regiunea Nord-Vest.

Cu o alocare totală de 10.319.095 lei, se va finanţa elaborarea următoarelor tipuri de documentații tehnico-economice pentru proiectele din domenii aferente Specializării Inteligente:

1. studiu de fezabilitate sau documentația de avizare a lucrărilor de intervenții, după caz
  2. proiect pentru autorizarea/desființarea executării lucrărilor
  3. proiectul tehnic de execuție

Categoriile de beneficiari eligibili, conform OUG 88/2020, sunt:

1. unitățile administrativ teritoriale în parteneriat cu universități, institute de cercetare, ONG, alte entități publice sau private de cercetare-dezvoltare-inovare, microîntreprinderi/ întreprinderi mici, mijlocii și mari;
  2. parteneriatele între universități, institute de cercetare, ONG, alte entități publice sau private de cercetare-dezvoltare-inovare, microîntreprinderile și/sau întreprinderile mici, mijlocii și mari;
  3. universități
  4. institute de cercetare

Perioada pentru depunerea fișelor de proiect din domenii aferente specializării inteligente se poate face  pe data de  9.05.2022 si 10.07.2022, la ora 13:00.

Depunerea se va face în format electronic, pe adresa de e-mail: specializare.inteligentă@nord-vest.ro.

SURSA:  ADR Nord-Vest   https://www.nord-vest.ro/en/