ADR Nord-Vest: A lansat Ghidul Solicitantului 623 Dezvoltarea Infrastructurii Educationale in Invatamantul Universitar

Agenția de Dezvoltare Regională Nord-Vest, în calitate de Autoritate de Management pentru Programul Regional Nord-Vest 2021-2027 (REGIO Nord-Vest), a lansat  în consultare publică, Ghidul Solicitantului 623 Dezvoltarea Infrastructurii Educationale in Invatamantul Universitar

Ghidul face parte din Prioritatea 6: O regiune educată, OBIECTIV DE POLITICĂ 4: O Europă mai socială și incluzivă prin implementarea Pilonului european al drepturilor sociale, OBIECTIV SPECIFIC 4.2: Îmbunătățirea accesului egal la servicii de calitate și incluzive în educație, formare și învățarea pe tot parcursul vieții prin dezvoltarea infrastructurii accesibile, inclusiv prin promovarea rezilienței pentru educația și formarea la distanță și online.

Alocarea prezentului apel de proiecte (FEDR + BS) este de 19.607.040  euro, din care 9.803.520 euro FEDR și 9.803.520 euro cofinanțare din BS, care include și cofinanțarea minimă eligibilă a solicitantului (minim 2% din valoarea cheltuielilor eligibile).

Actiunile sprijinite în cadrul apelului vizează dezvoltarea infrastructurii educaționale în învățământul universitar, prin reabilitarea / modernizarea / extinderea / echiparea infrastructurii educaționale universitare de stat, în special prin investiții în dotarea laboratoarelor, finanțarea lor fiind centrată pe student.

PERIOADA DE CONSULTARE PUBLICĂ se finalizeaz la data de 21 IUNIE 2023.

SURSA: ADR Nord-Vest                https://www.nord-vest.ro/