EDIH: : UTCN anunta demararea implementarii proiectului Transilvania Digital Innovation HUB (TDIH)

In data de 01.10.2022 a demarat implementarea proiectului Transilvania Digital Innovation HUB (TDIH) depus în cadrul apelului: Digital-2021-EDIH-01,  în parteneriat cu:

• Asociația Transilvania IT
  • Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare pentru Tehnologii Izotopice și Moleculare- INCDTIM Cluj-Napoca
  • Hygia Consult Srl
  • Universitatea Babeș Bolyai
  • Universitatea de Medicină și Farmacie Iuliu Hațieganu Cluj-Napoca

Proiectul are o valoarea totală de 5.046.103,95 Euro și este finanțat, în cuantum egal, prin Programul Europa Digitală (Digital Europe Programme) și Co- finanțat de România prin POCIDIF ( Programul Operațional Creștere Inteligentă, Digitalizare și Instrumente Financiare).

Proiectul TDIH, cu o perioadă de implementare de 36 de luni,  vizează oferirea serviciilor de transformare digitală și inovare pentru IMM-uri și entități publice din regiunea de Nord Vest a României și prin intermediul rețelei EDIH, la nivelul Uniunii Europene. Specializarea tehnologică a TDIH se bazează pe Inteligența artificială, Big Data și High Performance Computing.