Finalizarea implementarii proiectului ”Consolidarea capacitatii UTC-N in vederea gestionarii situatiei de pandemie generata de virusul SARS-COV-2”

Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca (UTC-N) a implementat în perioada 01.03.2022 – 30.12.2022 proiectul ”Consolidarea capacitații UTC-N în vederea gestionă-rii situației de pandemie generată de virusul SARS-COV-2”, Cod SMIS 2014+ 143819, finanțat prin AM POIM în baza contractului de finanțare nr.1191/17.03.2022, încheiat cu Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene în calitate de Autoritate de Management pentru Programul Operațional Infrastructură Mare.
Valoarea totală a contractului a fost de 1.190.957,06 lei, fiind un ajutor financiar nerambursabil și reprezintă 100% din valoarea eligibilă.

Obiectivul general al proiectului a vizat asigurarea unei capacități adecvate de ges-tionare a crizei sanitare și diminuarea riscului de propagare a infecției cu SARS-COV–2 prin dotarea Universității Tehnice din Cluj - Napoca cu echipamente de protecție/dispozitive medicale.

Pentru îndeplinirea obiectivului s-au achiziționat în cadrul proiectului următoarele consumabile și echipamente:
- 4670 cutii cu măști de protecție medicală
- 7005 sticle cu dezinfectanți pentru mâini
- 37 de nebulizatoare dezinfecție
- 18 termoscannere (Terminal acces control cu recunoaștere facială și detecție temperatură)

Beneficiile pe termen scurt ale implementării proiectului, pentru UTC-N, se regăsesc în capacitatea adecvată de gestionare a crizei sanitare, prin diminuarea riscului de propagare a infecției cu SARS–COV–2 în interiorul instituției. Pe termen lung, UTC-N dispune de echipamente de măsurarea a temperaturii și aparatură destinată dezinfecției și sterilizării aerului, care vor fi folosite pentru asigurarea unui mediu curat și sigur de desfășurare a activității didactice, în cele 12 locații ale UTC-N din Cluj-Napoca, Baia-Mare, Bistrița, Satu Mare, Zalău.

Proiect cofinanțat din Fondul European de Dezvoltare Regională prin Programul Operațional Infrastructură Mare 2014-2020