PNRR: S-a publicat Ghidul Solicitantului pentru apelul „Digitalizarea managementului eticii universitare”

Ministerul Educației, în calitate de coordonator de reforme și investiții finanțate prin Planul Național de Reformă și Reziliență (PNRR), lansează în consultare publică Ghidul solicitantului aferent apelului Digitalizarea managementului eticii universitare, apel de proiecte care va fi finanțat prin Planul Național de Redresare și Reziliență - Componenta C15: Educație.

Obiectivul apelului îl reprezintă îmbunătățirea infrastructurii digitale în domeniul eticii și integrității academice, precum și dezvoltarea competențelor digitale avansate în rândul studenților și doctoranzilor privind cercetarea și însușirea unei conduite deontologice.

Vor fi susținute 3 tipuri majore de investiții:

1. Investiții în infrastructura digitală a universităților/instituțiilor organizatoare de studii de doctorat, pentru îmbunătățirea managementului universitar în vederea asigurării eticii și integrității academice;

2. Investiții în formarea competențelor digitale ale membrilor comunității academice în domeniul eticii și integrității academice, prin programe de formare continuă (activități teoretice, activități practice și activități de evaluare);

3. Investiții în crearea unor resurse digitale necesare asigurării unei bune guvernări universitare.

Alocarea financiară totală pentru acest apel de proiecte este de 22 de milioane de euro.

SURSA: Ministerul Educatiei         https://www.edu.ro/