PEO: Consultare publica Ghidul Solicitantului - Stagii studenti

Autoritatea de Management pentru Programul Educație și Ocupare (PEO) din cadrul Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene a lansat în consultare publică  Ghidul solicitantului condiții specifice „Promovarea dezvoltării programelor de studii terțiare de înaltă calitate, flexibile și corelate cu cerințele pieței muncii - STAGII STUDENȚI“, Obiectiv specific ESO4.5 „Îmbunătățirea calității, a caracterului incluziv, a eficacității și a relevanței sistemelor de educație și formare pentru piața muncii, inclusiv prin validarea învățării non-formale și informale, pentru a sprijini dobândirea de competențe-cheie, inclusiv de competențe de antreprenoriat și digitale, precum și prin promovarea introducerii sistemelor de formare duală și a sistemelor de ucenicie (FSE+)“

SCOPUL APELULUI:
Creșterea ratei de participare a studenţilor la programele (ex. stagii de practică, internship-uri etc.) din cadrul parteneriatelor nou înființate/dezvoltate care să faciliteze inserția pe piața muncii a absolvenților de studii universitare - ofertă educațională optimizată prin parteneriat social, centrată pe formarea și dezvoltarea de competențe profesionale și transversale cerute pe piața muncii.

SOLICITANȚI ȘI PARTENERI ELIGIBILI:
Instituţii de învăţământ superior publice şi private, acreditate
Angajatori publici sau privați

GRUP ȚINTĂ: valoare minimă obligatorie per proiect: 200 studenți (ISCED 5-8).

PERIOADA de implementare a proiectului este de maximum 24 de luni.

BUGETUL alocat apelurilor de proiecte este de 68.966.912 euro, din care:
pentru regiunile mai puțin dezvoltate s-au alocat 62.029.412 euro
- 52.725.000 euro (contribuția UE de 85%)
- 9.304.412 euro (contribuție națională de 15%, din care 2% contribuție proprie)

Valoarea minimă eligibilă: 201.000 euro atât pentru regiunile mai puțin dezvoltate cât și pentru regiunea mai dezvoltată.

Valoarea maximă eligibilă: 1.400.000 euro (curs Inforeuro iunie 2023)

Observațiile pot fi transmise pe adresa de email consultare.peo@mfe.gov.ro până la data de 24.05.2023.

SURSA: MIPE    https://mfe.gov.ro/