PNRR: Universitatile pot solicita 234 milioane de euro pentru digitalizarea și pregatirea acestora pentru profesiile digitale ale viitorului

In cadrul aplicației electronice proiecte.pnrr.gov.ro, se pot depune proiecte de finanțare pentru apelul „Digitalizarea universităților și pregătirea acestora pentru profesiile digitale ale viitorului”, deschis de Ministerul Educației.

Alocarea financiară totală pentru acest apel de proiecte este de 234 milioane euro, valoare eligibilă PNRR, fără TVA.

Valoarea totală a grantului se calculează prin însumarea unei sume forfetare pentru dotări de bază (2 milioane euro/universitate eligibilă) și valoarea produsului dintre costul mediu per student și nr. total de studenți fizici înscriși în ciclurile de licență, master, doctorat, la toate formele de învățământ, cu taxă și fără taxă, din universitatea eligibilă.

Plafonul pentru costul mediu per student licență/master/doctorat este stabilit la 200 euro.

SURSA:  Ministerul Educatiei        https://www.edu.ro/