POCIDIF: S-au lansat apelurile de proiecte privind finantarea proiectelor care vizeaza sinergii cu actiunile Orizont Europa si alte programe europene

Autoritatea de Management pentru Programul Creștere Inteligentă, Digitalizare și Instrumente Financiare (PCIDIF) 2021-2027 din cadrul Ministerului Investițiilor și Proiectelor Europene a publicat  Ghidul solicitantului pentru apelul de proiecte „Finanțarea proiectelor care vizează sinergii cu acțiunile Orizont Europa și alte programe europene” aferent Măsurii 1.3.1 Finanțarea proiectelor care vizează sinergii cu acțiunile HE și alte programe europene, Acțiunea 1.3: Integrarea ecosistemului național CDI în Spațiul de Cercetare European și internațional, Prioritatea  1. Susținerea și promovarea unui sistem de CDI atractiv și competitiv în România, Obiectiv specific: RSO1.1. Dezvoltarea și îmbunătățirea capacităților de cercetare și inovare și adoptarea de tehnologii avansate, aprobat prin Ordinul MIPE nr. 3464/19.09.2023.

Solicitanții eligibili sunt:

1. Institute/centre de cercetare
  2. Instituții de învățământ superior acreditate
  3. Intreprinderi mici (inclusiv microîntreprinderi) și mijlocii

Parteneri eligibili pot fi:

1. Institute/centre de cercetare
  2. Instituții de învățământ superior acreditate
  3. Intreprinderi mici (inclusiv microîntreprinderi) și mijlocii.

GHIDUL SOLICITANTULUI si ANEXE

SURSA: MIPE si MCID