POIM: Demararea implementarii proiectului „Cresterea capacitatii Universitatii Tehnice din Cluj-Napoca de gestionare a situatiei de pandemie generata de virusul SARS -COV-2”

Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca (UTCN) implementează începând cu data de 01.03.2022 proiectul ”Consolidarea capacitații UTC-N în vederea gestionării situației de pandemie generată de virusul SARS-COV-2”, cod SMIS 2014+ 143819, finanțat prin AM POIM în baza contractului de finanțare nr.1191/17.03.2022, încheiat cu Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene în calitate de Autoritate de Management pentru Programul Operațional Infrastructură Mare. Valoarea totală a contractului este de 1.190.957 lei, fiind un ajutor financiar nerambursabil și reprezintă 100% din valoarea eligibilă.

Contextul generat de pandemia COVID-19 a produs modificări substanțiale a strategiilor de organizare și desfășurare a activităților la nivel mondial. Astfel s-au luat o serie de decizii și hotărâri în încercarea de a limita și stopa răspândirea infecției cu SARS-COV-2. De la debutul pandemiei COVID-19 la nivel național, UTCN a implementat în mod susținut măsuri și planuri care au vizat atât protejarea studenților înmatriculați la facultățile din cadrul UTCN, cât și a personalului didactic și administrativ. Obiectivele proiectului se încadrează în acest context permițând UTCN să dispună de o infrastructură funcțională și a resurselor materiale indispensabile pentru a putea aplica măsurile sanitare și de protecție minime în vederea desfășurării în condiții de prevenție a activităților didactice.

Rezultatele așteptate în urma implementării proiectului vizează achiziția de:

- 4670 cutii cu măști de protecție medicală. Măștile de protecție medicală vor asigura diminuarea riscului de propagare a infecției cu SARS-COV-2 în cadrul centrelor universitare și a extensiilor UTCN și vor reprezenta un factor esențial în derularea în condiții de siguranță a anului universitar;

- 7005 sticle cu dezinfectanți pentru mâini. Dezinfectantul pentru mâini va asigura protecția igienico-sanitară esențială în sălile de curs, laboratoare și amfiteatre în acțiunea de combatere a răspândirii virusului COVID-19;

- 37 de nebulizatoare dezinfecție și soluții aferente. Dezinfectarea automata, rapidă și eficientă a aerului asigurată de nebulizatoare va garanta un mediu sănătos, propice derulării activităților didactice din sălile de curs, amfiteatrele, laboratoarele și birourile din centrele universitare ale UTCN. Va asigura dezinfectarea și igienizarea spațiilor în care își vor desfășura activitățile membrii grupului țintă. Nebulizatoarele vor dezinfecta inclusiv suprafețele încăperilor care prin metode clasice de decontaminare ar fi imposibil de accesat;

- 18 termoscannere (scannere măsurare temperatura corporală). Dotarea zonelor principale de acces din centrele universitare ale UTC-N cu termoscannere va contribui în mod eficient la accesarea în siguranță a spațiilor de lucru și studiu prin asigurarea unui grad minim de protecție pentru persoanele care intra în zonele de risc.

Echipamentele de uz personal de tipul măștilor de protecție si dezinfectanți-lor, sunt destinate studenților care îndeplinesc criteriile pentru a beneficia de burse sociale. Beneficiile pe termen scurt ale implementării proiectului, pentru UTCN, se vor regăsi în capacitatea adecvată de gestionare a crizei sanitare, prin diminuarea riscului de propagare a infecției cu SARS–COV–2 în interiorul instituției. Pe termen lung, UTCN va dispune de echipamente de măsurarea a temperaturii și aparatură destinată dezinfecției și sterilizării aerului, care vor putea fi folosite pentru asigurarea unui mediu curat și sigur de desfășurare a activității didactice.

Proiectul este cofinanțat din Fondul European de Dezvoltare Regională prin Programul Operațional Infrastructură Mare 2014-2020.

Responsabil proiect: Șef lucrări dr. ec. dr. ing. Dorin MAIER – manager de proiect

e-mail: dorin.maier@ccm.utcluj.r