POR: 222 de proiecte de peste 400 milioane de euro contribuie la modernizarea unitatilor de invatamant, dotarea unitatilor medicale si dezvoltarea serviciilor sociale

Programul Operațional Regional REGIO 2014-2020 – coordonat în Regiunea de Dezvoltare Centru de Agenția pentru Dezvoltare Regională Centru – asigură finanțarea multor proiecte dedicate creșterii calității vieții cetățenilor în domenii sensibile ale vieții sociale.

Este vorba de peste 455 milioane euro, care reprezintă valoarea totală a 222 proiecte, prin care se modernizează 140 de grădinițe, școli, licee și universități.

Axa Prioritară 10, prin care unitățile administrativ-teritoriale și instituțiile de învățământ superior de stat realizează investiții în infrastructura dedicată educației, formării, inclusiv a celei profesionale, pentru dobândirea de competențe si învățare pe tot parcursul vieții. Această axă a fost printre cele mai accesate de administrația publică locală și de mediul universitar, în total fiind depuse peste 130 cereri de finanțare, din care sunt contractate 109 proiecte, în valoare totală de peste 170 milioane euro. Acest lucru înseamnă că în maximum 2 ani, peste 25.000 elevi și studenți vor beneficia de condiții de studiu mult mai bune, în săli de curs moderne și cu dotări de ultimă generație.

SURSA : ADR Centru