S-a prelungit perioada de depunere pentru dezvoltarea consortiilor regionale pentru invatamant dual

Ministerul Educației a publicat Ordinul Ministrului nr. 3.613 din data de 31.01.2023, redeschiderea în platforma proiecte.pnrr.gov.ro până la data de 20.02.2023, a apelului PNRR/2022/C15/MEDU/I6/Program-pilot pentru dezvoltarea consorțiilor regionale pentru învățământ dual în cadrul Investiției 6 – „Dezvoltarea a 10 consorții regionale și dezvoltarea și dotarea a 10 campusuri profesionale integrate”.

Obiectivul apelului: dezvoltarea și dotarea de consorții profesionale integrate care să contribuie la dezvoltarea învățământului profesional, atât prin creșterea numărului de domenii de calificări și de absolvenți, cât și prin asigurarea unui parcurs educațional complet pentru elevii înscriși în învățământul dual. În cadrul Consorțiilor, elevii și studenții pot dobândi calificări de nivel 3 – 8, conform Cadrului Național al Calificărilor.

Potențialii beneficiari: Consorțiile regionale pentru învățământ dual

Alocarea financiara totală: 338.000.000 euro, valoare eligibilă din PNRR, fără TVA.

Valoarea maximă a unui proiect aferent unui Consorțiu: 211.200.000 euro.

Termen limită: 20 februarie 2023

SURSA: ADR Centru        https://www.adrcentru.ro/