Apelul de proiecte „România Start-up Plus”, ghid final

Confom comunicatului de presa  din 31.08.16,

Ministerul Fondurilor Europene (MFE) publică ghidul final al apelului de proiecte „România Start-Up Plus”, în valoare de 105 milioane euro din alocarea aferentă Programului Operațional Capital Uman (POCU) 2014-2020, având ca obiective stimularea antreprenoriatului și crearea de locuri de muncă.

În cadrul acestui apel pot primi finanțare autorități publice locale, camere de comerț, furnizori de servicii de formare profesională continuă (FPC), universități și ONG-uri cu activitate relevantă în domeniu, singure sau în parteneriat. Acestea vor avea calitatea de administratori de scheme de antreprenoriat și vor acorda sprijin tehnic și ajutoare de minimis viitorilor antreprenori și întreprinderilor nou create.

Finanțarea nerambursabilă va avea o valoare de maximum 5.000.000 euro/ proiect și va acoperi, pe lângă ajutorul de minimis, cheltuielile aferente programului de formare antreprenorială și costurile de administrare a schemei de antreprenoriat.

Depunerea proiectelor, prin intermediul sistemului informatic My SMIS 2014, se poate face începând cu data publicării în Monitorul Oficial a Ordinului de Ministru privind aprobarea Ghidului Solicitantului Condiții Specifice „România Start Up Plus”, aferent Programului Operațional Capital Uman 2014-2020, Axa prioritară 3 – Locuri de muncă pentru toţi, Obiectivul specific 3.7. Creșterea ocupării prin susținerea întreprinderilor cu profil non-agricol din zona urbană și se încheie în data de 30 octombrie 2016.