Eveniment științific regional pe tematice specifice de doctorat și post doctorat organizat în cadrul proiectului InoHubDoc la Cluj Napoca

In cadrul proiectului „Rețea de excelență în cercetare și inovare aplicativă pentru programele de studii doctorale și postdoctorale/InoHubDoc", la  Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca a avut loc   marți 26 septembrie 2023 ora 17:00 un eveniment regional pe teme specifice de doctorat si postdoctorat.

Evenimentul a avut loc in Aula A. Domșa, Str. C. Daicoviciu Nr. 15, în format hibrid cu participarea grupului țintă si a echipei de implementare a proiectului.

Programul evenimentului a fost urmatorul:

17.00-17.10       Cuvânt de deschidere / Manager de proiect – Prof.univ. dr.ing. Liviu MARȘAVINA, si Director CSUD UTCN Prof.univ.dr.ing. Doina PÎSLĂ

18.30-18.45       Activități tip "brainstorming" cu studenții doctoranzi și cercetători postdoctorali – Expert învățământ Conf.univ.dr.ing. Nicoleta ILIEȘ.

17.10-18.30       Prezentări ale activitatii cercetătorilor postdoctorali

18.45-18.55       Statusul implementării proiectului, rezultate obținute - Prof.univ.dr.ing. Mircea Cristian DUDESCU – Coordonator activități UTCN

La eveniment au fost prezenti tutorii din cadrul proiectului – d-na Decan Daniela MANEA, d-na Decan  Corina BIRLEANU, d-nii Prof. univ dr. ing. Petru DOBRA, Prof. univ dr. ing. Lorand  SZABO si Prof. univ. dr.ing.  Mihai Olimpiu TATAR, membrii ai echipei de implementare de la Cluj Napoca si Timisoara.

In cadrul segmentului de “brainstorming”, moderat de d-na Conf.univ.dr.ing. Nicoleta ILIEȘ,  membrii grupului tinta au impartasit din experientele din cadrul proiectului si au apreciat sprijinul oferit  in finalizarea tezei de doctorat sau a cercetarii postdoctorale. S-au evidentiat atat sprijinul tutorilor din cadrul proiectului cat si sprijinul acordat prin facilitarea publicarii de articole sau a accesului la publicatii si conferinte de specialitate. Tutorii au apreciat deschiderea, seriozitatea si interesul acordat de membrii grupului tinta pentru activitatile din proiect.

La finalul intalnirii, Prof.univ.dr.ing. Mircea Cristian DUDESCU a multumit membrilor grupului tinta pentru efortul  depus si pentru  asiduitatea cu care au participat la cursurile, workshop-urille si activitatile proiectului, pentru interesul aratat in publicarea de articole stiintifice, care vor imbogati activitatea de cercetare din cadrul Universitatii Tehnice din Cluj Napoca. Dl profesor a adresat deasemenea un cuvant de multumire coordonatorilor de doctorat, tutorilor si membrilor echipei de implementare, care au contribuit deasemenea la buna derulare a proiectului.

Evenimentul  fost transmis si online pe platforma Teams.