POCIDIF: Institutul National de Cercetare-Dezvoltare pentru Tehnologii Criogenice si Izotopice a actualizat apelul de selectie a IMM-urilor pentru derularea de activitati de transfer tehnologic

Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare pentru Tehnologii Criogenice și Izotopice a actualizat apelul de selectie a IMM-urilor  pentru derularea de activitati de transfer tehnologic.

Apel de proiecte:  Sprijin pentru proiecte în domeniul tehnologiilor avansate pentru crearea de hub-uri de inovare și transfer tehnologic în domenii prioritare, în cadrul Acțiunii 1.2

Scopul anunțului:  Selecția a minim 6 parteneri IMM pentru a derula activități în cadrul proiectului Hub-ul Român de Hidrogen și Noi Tehnologii Energetice

Scopul proiectului:

Hub-ul Român de Hidrogen și noi tehnologii energetice are scopul de a accelera tranziția către un nou sistem energetic național, de a implementa direcțiile strategice privind hidrogenul și de a crea o industrie românească de hidrogen prin:

-              dezvoltarea, integrarea și demonstrarea tehnologiilor de producere, furnizare și stocare a hidrogenului,

-              manufacturarea de pile de combustibil și electrolizoare pentru aplicații diverse,

-              transferul tehnologic al rezultatelor obținute către companii.

Buget total: 21.900.000 euro

Termen de depunere intenție de colaborare: 27.10.2023, ora 15.00.

Primirea și înregistrarea scrisorilor de interes și a documentelor solicitate se va face în perioada de depunere menționată, utilizând formatul impus, la adresa: Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare pentru Tehnologii Criogenice și Izotopice Râmnicu Vâlcea, Str. Uzinei nr.4, Cod Postal 240050, Secretariat, în atenția doamnei Carcadea Elena.

Detalii suplimentare pot fi cerute prin email la adresa hub.hydrogen@icsi.ro.

Macheta financiara 1.6 este disponibila aici.