Lansare apel PNRR: Pedagogie digitala pentru cadrele didactice din invatamantul preuniversitar

S-a lansat apelul Pedagogie digitală pentru cadrele didactice din învățământul preuniversitar, finanțat prin Planul Național de Redresare și Reziliență - Componenta C15: Educație.

Obiectivul acestui program este dezvoltarea competențelor digitale și de pedagogie digitală pentru a integra eficient tehnologiile în practicile de predare la clasă, indiferent de disciplină.

Solicitanți eligibili: Instituții de învățământ superior de stat sau particulare, acreditate sau autorizate provizoriu; Furnizori publici sau privați de formare continuă.

Activitățile eligibile:

Activități privind îmbunătățirea competențelor de Pedagogie digitală a cadrelor didactice (programul de formare de competențe de Pedagogie digitală);
Activități privind aplicarea în procesul didactic a competențelor îmbunătățite.

Grup țintă: minim 3000 persoane (prioritizate cadrele didactice de la nivelul gimnazial și liceal, precum și cele din mediul rural și din zonele defavorizate).

Valoarea unui proiect nu poate fi mai mică de 2,4 milioane euro, fără TVA, și se va raporta la numărul participanților.

Apelul este deschis până în data de: 31 mai 2024, ora 17:00.

SURSA: Ministerul Educatiei